توفیدز: داستان کامل “جنگ جهانی دوم”: قسمت اول – آخرالزمان در اروپا

داستان کامل “جنگ جهانی دوم”: قسمت اول – آخرالزمان در اروپا به همراه اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده در مجله ویدیویی توفیدز.

جستجوی سایت

داستان کامل “جنگ جهانی دوم”: قسمت اول – آخرالزمان در اروپا

حمایت اختیاری از دیپ پادکست:
https://www.patreon.com/deeppodcastiran

Instagram: Https://www.instagram.com/deep.podcast
Telegram Channel: Https://www.telegram.me/deeppodcast
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
چرا جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد؟

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
اتحاد با اتریش
فرانسه برای جلوگیری از حمله احتمالی آلمان ها در آینده، جدای از یک دیوار دفاعی بزرگ که در مرزش با آلمان کشید، با چنتا از کشورهای شرقی آلمان هم متحد شد تا اگه قرار باشه جنگی با آلمان در بگیره آلمان مجبور شه از دو طرف بجنگه و ضعیف بشه.
اما فرانسه با چه کشورهایی در شرق هم پیمان شده بود؟
چکوسلواکی و لهستان .
لهستان اصلا کشور باثباتی نبود. بعد از جنگ جهانی اول با قسمت هایی که از آلمان گرفته بود احساس برتری و پیروزی میکرد. چنین متحدانی میتونستن به راحتی فرانسه رو به سمت جنگ سوق بدن.
اما چطور اتریش و آلمان یکی شدند؟ چیزی که بهش Anschluss (آنشو لُس) گفته میشد.
نازی ها معتقد بودند همه آلمان تبار ها باید در یک کشور واحد باشند. از طرفی هیتلر هم در اتریش به دنیا اومده بود. ضمیمه کردن اتریش به آلمان باعث میشد آلمان هم جمعیت بیشتری به دست بیاره و صنعت قوی تری داشته باشه. و همه اینها گسترش بیشتر کشور در پهنای اروپا رو امکان پذیر میکرد. این اولین قدم آلمان ها به سمت شرق بود. شرقی که هیتلر اون رو مقصد آلمان میدونست.
در اتریش یک حزب نازی شکل گرفته بود. این حزب با قدرت گرفتن هیتلر و پیشرفت آلمان قدرت زیادی در اتریش به دست اورده بود. حتی چند باری دست به ترور، اعمال خشن و حتی تلاش برای کودتا بر علیه دولت هم زده بودند.
در سال 1936 صدراعظم اتریش کِرت شوشنیگ Kurt Schuschnigg قراردادی با هیتلر امضا کرد. چیزی که بهش gentelman’s agreement with hitler گفته میشد. اتریش امتیازاتی رو به نازی های آلمان داد ولی با وجود این هنوز درگیری ها در اتریش بین نازی ها های اتریش و دولت وجود داشت. در نهایت در 15 مارس 1938 الحاق اتریش و آلمان اعلام شد اما بریتانیا و فرانسه شدیدا مخالفت کردند. نیروهای نازی وارد خاک اتریش شدند و با استقبال بی سابقه ای روبرو شدند. مردم با گل از اونها استقبال کردند. وقتی هیتلر مخالفت های انگلیس و فرانسه رو دید درخواست برگزاری یک رفراندوم رو داد. 99.73 درصد مردم به الحاق اتریش و آلمان رای دادند. انگلیس و فرانسه مجبور به مماشات شدند.
بعدر از اتحاد و یکی شدن اتریش و آلمان، آلمان بسیار قوی شده بود. همه میدونستن بعد از Anchulus یه اتفاق دیگه ای هم قراره بیافته و همه میدونستن اون اتفاق چکسلواکیه. چکسلواکی 3 میلیون آلمان تبار داشت که در مرز با آلمان زندگی میکردند.
ابرقدرت ها تصمیم گرفتند در مونیخ جمع بشن و قبل از اینکه جنگی در بگیره بر سر این مساله بحث کنند. Chamberlain نخست وزیر انگلیس معتقد بود آلمانی هایی که در Sudetenland زندگی میکنند توسط دولت چک آزار و اذیت میشن و به هیتلر حق میداد که از اونها دفاع کنه. اونها قسمت های آلمانی تبار چکسلواکی رو به هیتلر دادند. اگر هیتلر بقیه چکسلواکی رو میگرفت و به صنعت مدرن این کشور دست پیدا میکرد اوضاع برای قدرت های اروپایی خیلی سخت میشد. بدون شک چون چکسلواکی متحد فرانسه بود، هیتلر بدش نمیومد اونجا رو هم بگیره و ضمیمه آلمان کنه. دولت های اروپایی حاضر بودند هر کاری انجام بدن تا جنگ دیگه ای در اروپا شروع نشه. هیتلر در اون جلسه قول داد که با بقیه قسمت های چکسلواکی کاری نداشته باشه.
هیتلر در Sudetenland در چکسلواکی هم با همون استقبال باشکوه مواجه شد.
کل چک اسلواکی نابود شده بود. اونها قومیت های دیگه ای هم داشتند و با جدا شدن آلمان تبارها موج قوم گرایی و ملی گرایی در بقیه قسمت ها شروع شد. انگلیس و فرانسه وقتی دیدند این کشور داره به طور کامل از اصول دموکراسی و لیبرال خارج شده تصمیم گرفتند حمایت خودشون رو از این کشور بردازند.
هیتلر به رئیس جمهور چکسلواکی امیل هاخا دستور داد منطقه "بوهِم" رو مستقل اعلام کنه. منطقه ای که در سال 1939 رسما تحت حمایت المان قرار گرفت. در عرض 6 ماه وضعیتی شبیه به یوگوسلاوی برای چکسلواکی اتفاق افتاد و کشور به طور کامل تجزیه شد. بخش اعظمی از اون به آلمان ها رسید و قسمت هایی از اون که اقلیت مجار و لهستانی داشتند ضمیمه خاک لهستان و مجارستان
یکی از کلیدی ترین افراد در شروع جنگ جهانی دوم بدون شک استالین بود. اگر هیتلر داشت به سمت جنگ حرکت میکرد، این ا
بعد از جنگ جهانی اول و طبق قرارداد ورسای ، قسمتی از شمال آلمان از بقیه کشور جدا شده بود تا کشور لهستان به دریای آتلانیک دسترسی داشته باشه. اسم این منطقه کریدور لهستان بود. شهر دانزیگ در این قسمتِ بسیار مهم بود و هیتلر درخواست نظارت بر این شهر رو داشت.
همونطور هم که قبلا گفته بودیم هیتلر با خودش سوگند یاد کرده بود که معاهده ورسای رو اصلاح کنه. قبل از ورسای لهستانی وجود نداشت. هیتلر بدش نمیومد لهستان رو هم به آلمان برگردونه. انگلیس و فرانسه میدونستن کارهایی که تا الان هیتلر کرده باعث انتقال قدرت جهانی از انگلیس و فرانسه به آلمان نمیشه. اما با اشغال لهستان ورق برمیگشت. لهستان متحد انگلیس و فرانسه بود اما از دو طرف توسط دو تا دشمن اونها محاصره شده بود. انگلیس و فرانسه فکر میکردند شوروی مانع از گسترش هیتلر به سمت شرق میشه.
اگر سیاست رو صحنه قمار بدونیم، بدون شک هیتلر ریسک پذیرترین قمار باز این صحنه بود. اون نمیدونست اگه بخواد به لهستان حمله کنه واکنش استالین چه خواهد بود. در تابستان سال 1939 هیتلر با استالین مذاکره کرد. دو طرف از نظر ایده ئولوژی زمین تا آسمون با هم فرق داشتند و حتی دشمن محسوب میشدند. هیتلر پیشنهاد داد هر دو به لهستان حمله کنند و کشور رو بین هم تقسیم کنند. استالین عاشق گسترش قلمرو بود. استالین پیشنهاد رو قبول کرد.

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها