داستان کامل “جنگ جهانی دوم”: قسمت دوم – وحشت چرچیل

داستان کامل “جنگ جهانی دوم”: قسمت دوم – وحشت چرچیل به همراه اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده در مجله ویدیویی توفیدز.

جستجوی سایت

داستان کامل “جنگ جهانی دوم”: قسمت دوم – وحشت چرچیل

حمایت اختیاری از دیپ پادکست:
https://www.patreon.com/deeppodcastiran

Instagram: Https://www.instagram.com/deep.podcast
Telegram Channel: Https://www.telegram.me/deeppodcast
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
حمله شوروی به بالتیک
در شمال اروپا شوروی کشورهای کوچک بالتیک رو اشغال کرد. استونی لتونی و لیتوانی. هر سه این کشور ها به قلمروی شوروی اضافه شدند.
در 17 ژوئن، هیتلر دولت جدید "ویشی" vichy رو در فرانسه ایجاد کرد و پتان نخست وزیر شد که امروزه به عنوان یک رژیم خائن در فرانسه شناخته میشه.
در 18 ام ژوئن 1940 یک فرانسوی دیگه به نام Charles de Gaulle با انگلیسی ها متحد شد و اعلام کرد جنگ در فرانسه تمو نشده و رژیم ویشی مشروعیت نداره. با تسلیم فرانسه نیروهای مخالف نازی ها در چکسلواکی و لهستان هم با انگلیسی ها متحد شدند.
نیروی دریایی فرانسه نیروی بسیار قوی بود. چرچیل ترسیده بود که اگر فرانسوی ها کشتی های جنگیشون رو به آلمان بدن نبرد دریایی برای اونها بسیار سخت میشه.
انگلیس ارتش دریایی بزرگی رو به سمت بنادر فرانسه فرستاد. بهشون گفت یا کشتی ها رو تسلیم ما کنید تا به دست نازی ها نیفته یا همشون رو نابود میکنیم. فرمانده فرانسوی ها حاضر به تسلیم نشد و دستور داد همه کشتی ها به بندر برگردند. نیروهای انگلیسی تمام کشتی های فرانسوی رو بمباران کردند. حدود 1300 نفر از فرانسوی ها به دست نیروهای انگلیسی کشته شدند.
وحشت چرچیل
در هر جنگی علاوه بر جبهه های نبرد، یک جنگ مهمتر دیگه ای هم وجود داره. جنگ بر سر مواد اولیه، مواد خوراکی و انرژی. کسی که جنگ منابع رو پیروز بشه بدون شک برنده اصلی جنگه. آلمان از نظر خوراکی و حتی انرژی کاملا خودکفا بود. اونها صنعتشون رو با ذغال سنگ میچرخوندند و در تولید گوشت و مواد خوراکی هم خودکفا بودند. اما برای بریتانیا این قضیه کاملا برعکس بود. بریتانی پایه های کشورش رو بر اساس مبادله با کشورهای دیگه بسته بود. اونها تولیداتشون رو به کشورهای دیگه میدادند و مواد اولیه، انرژی و مواد خوراکی رو وارد میکردند. اصلا دلیل اصلی استثمار و تحت سلطه در آوردن کشورهای دیگه توسط انگلیس هم همین بود. اونها مجبور بودند کشورهای دیگه رو کنترل کنند تا تامین مواد خوراکی و مواد اولیه شون تضمین بشه.
در 5 ام جولای ایتالیایی ها ،کشور سومالی، که تحت سیطره انگلیس بود رو اشغال کردند.
انگلیس لازم داشت تا مواد خوراکی رو از مستعمره هاش و کشورهای دیگه مثل هند، استرالیا و آمریکای جنوبی وارد کنه تا بتونه دووم بیاره. با اشغال سومالی توسط ایتالیایی ها و اشغال فرانسه توسط آلمان ها راه های دریایی برای انگلیس بسیار ناامن میشد. انگلیس میدونست که Uboat های آلمانی برتری زیادی نسبت به کشتی های انگلیسی دارند. وقتیکه آلمانی ها بنادر فرانسه رو به دست آوردن هر زمان امکان داشت تمامی راه های دریایی رو به روی انگلیسی ها ببندن. فقط یک ماه بسته شدن مسیر دریایی کافی بود تا میلیون ها انگلیسی بر اثر گرسنگی تلف بشن. چرچیل بعد ها اعلام کرد نبرد دریایی با Uboat های آلمانی اونو به شدت به وحشت مینداخت. چرچیل در این زمان از بچه های زیر 18 سال و مردهای سن بالا خواست تا به ارتش ملحق شن. کاری که هیتلر هم در پایان جنگ داشت انجام میداد. این حرکت نشون میداد چرچیل تا چه اندازه وحشت زده و درمانده شده بود.

جنگ بریتانیا
تا تابستان 1940 آلمان نیمی از اروپا رو در اختیار داشت. تمام کشورها فقط در چند هفته تسلیم میشدند. شوروی بالتیک رو اشغال کرده بود. ایتالیا وارد جنگ شده بود و با هیتلر هم پیمان بود. انگلیس تسلیم نشده بود و قرار بود تا آخرین نفر بجنگه.
جنگ نازی ها با انگلیس جنگ دریا نبود. آلمان از طریق سواحل بلژیک و فرانسه به راحتی به دریا راه داشت اما تعداد Uboat های آلمانی اصلا برای نبرد با انگلیس کافی نبود. از طرفی خط تولید Uboat ها هم اصلا سریع نبود. آلمانی ها برای نبرد دریایی خودشون رو آماده نکرده بودند. نقطه قوت آلمان در جنگ جهانی دوم هواپیمای لوفت وافه Luftwaffe بود. این جنگنده ها در تمامی جبهه ها بی رقیب بودند. حتی سالها قبل در جنگ داخلی اسپانیا و قدرت گرفتن فرانکو امتحانشون رو پس داده بودند.
از طرفی نیروی هوایی انگلیس که به رویال ایر فورس یا به طور مختفف raf معروف بود قبلا در جنگ هایی در افغانستان و عربستان امتحانشون رو پس داده بودند. نیروی هوایی ایتالیا هم در جنگ با اتیوپی خوب عمل کرده بود. اما همه اینها پیروزی های بسیار کوچکی بودند و در نبرد بین این کشورها داستان چیز دیگه ای بود.
بلیتزکریگ آلمانی ها نیازمند حمله با تانک، سربازان و نیروی هوایی همه با هم بود. چیزی که در نبرد با انگلیس این امکان براشون فراهم نبود. از طرفی حمله دریایی هم برای آلمان ها امکان پذیر نبود. تنها راه آسمان بود. این جنگ فقط جنگ هوایی بود.
جنگ بریتانیا درست بعد از جنگ فرانسه شروع شد. هیتلر روز 13ام آگوست رو روز عقاب نامگذاری کرد. روزی که به طور رسمی نبرد هوایی با بریتانیا آغاز شد.
نبرد بین لوفت وافاهای آلمانی و اپستفایر و هِریکین های انگلیسی آغاز شد. (Spitfire & hurricane)
آلمان 10 هزار خلبان خبره جنگی داشت ولی بریتانیا با خلبانانی از تمام کشورهای متحدش تنها 2000 خلبان داشت. از طرفی لوفت وافه هم برتری های بیشتری نسبت به هواپیماهای انگلیسی داشت.
اما نبرد هوایی با انگلیس تنها به هواپیماها ختم نمیشد. بلکه انگلیس ابزار دیگه ای در اختیار د
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
لینک قسمتهای جنگ جهانی دوم:
چرا جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد؟

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
جنگ جهانی دوم – قسمت اول:

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
جنگ جهانی دوم – قسمت دوم
https://youtu.be/V8GOupBSpWg

مطالب مرتبط