داستان کامل “جنگ سرد”: قسمت سوم – بحران موشکی کوبا

داستان کامل “جنگ سرد”: قسمت سوم – بحران موشکی کوبا به همراه اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده در مجله ویدیویی توفیدز.

جستجوی سایت

داستان کامل “جنگ سرد”: قسمت سوم – بحران موشکی کوبا

حمایت اختیاری از دیپ پادکست:
https://www.patreon.com/deeppodcastiran

Instagram: Https://www.instagram.com/deep.podcast
Telegram Channel: Https://www.telegram.me/deeppodcast
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
بحران موشکی کوبا
در سال 1959، در کوبا بعد از سالها مبارزات پارتیزانی، انقلاب مردم به نتیجه رسید. انقلابیون به رهبری فیدل کاسترو، در 8 ژانویه، وارد هاوانا شدند و کوبا به کشوری کمونیستی تبدیل شد. دیگه ترس آمریکایی ها فقط از بلوک شرق نبود. حالا کمونیسم به پشت درهای آمریکا رسیده بود.
کاسترو زمین ها و کارخونه ها رو از آمریکایی ها گرفت و به مردم داد. همچنین میلیاردها دلار سرمایه آمریکایی ها در کوبا رو ملی اعلام کرد. آمریکا کوبا رو تحریم کرد ولی خروشچف به کاسترو پیشنهاد همکاری و کمک اقتصادی داد.
در نتیجه انقلاب کوبا، هزاران کوبایی به آمریکا فرار کردند. آیزنهاور با کمک سازمان سیا به اونها آموزش نظامی داد تا بتونند برگردند و نیروهای کاسترو رو شکست بدن.
در زمان کندی، این نیروها آمادگی خودشون رو برای اشغال کوبا اعلام کردند. کندی اونها رو تا دندان مسلح کرد و فرمان حمله رو اعلام کرد. حمله از طریق خلیج خوک ها در جنوب غربی کوبا انجام گرفت. اما این عملیات تبدیل به یک فاجعه شد. نیروهای اشغالگر فقط در مدت 3 روز تسلیم شدند.
کاسترو که فهمیده بود سازمان سیا و آمریکا پشت این ماجراست از خروشچف کمک خواست. خروشچف در سال 1962 موشک های بالستیک شوروی رو در کوبا مستقر کرد. خروشچف فکر میکرد آمریکایی ها نباید با این کار مشکلی داشته باشند چون در اوخر دهه 1950، خودشون هم موشک هاشون رو در ترکیه که همسایه شوروی بود مستقر کرده بودند. خروشچف گفت:" بزار آمریکایی ها طعم داروی خودشون رو بچشند. بزار بدونند وقتی موشک های دشمن شما در همسایگیتون، به سمتتون نشونه گیری کنه چه حسی داره."
اما برای آمریکایی ها، حضور شوروی در همسایگیشون اصلا قابل قبول نبود. وقتی در اکتبر 1962، هواپیماهای جاسوسی آمریکا ثابت کردند که موشک های شوروی در کوبا مستقر شده، یک جلسه امنیتی به نام X-com برگزار شد. ژنرال ها پیشنهاد دادند نیروهای آمریکایی به سرعت باید کوبا رو اشغال کنند. اما کندی موافق نبود و از پاسخ شوروی میترسید. به جاش کندی دستور داد جزیره رو با نیروهای دریای آمریکا محاصره کنند و نذارند هیچ کدوم از کشتی های شوروی وارد کوبا بشه. آمریکایی ها بهش قرنطینه میگفتند. اگر قرنطینه جواب نداد، اونوقت نظر ژنرال ها عملی خواهد شد و آمریکا به کوبا حمله میکنه.
2 روز بعد در 24 اکتبر کشتی های شوروی که به سمت کوبا میرفتند توسط آمریکایی ها متوقف شدند. خروشچف اعلام کرد از نظر قانون جهانی شما حق ندارید آب های آزاد رو ببندید و این به معنای اعلام جنگه. هر دو طرف برای جنگ جهانی آماده شدند. برای اولین بار در تاریخ، به نیروی هوایی آمریکا آماده باش برای دفاع از خاک آمریکا داده شد. در تمام آمریکا وضعیت بحرانی اعلام شد و همه نیروها در آماده باش کامل قرار گرفتند.
در 26 اکتبر، کندی تلگرافی از خروشچف دریافت کرد. خروشچف گفت موشک های شما در ترکیه همینقدر برای ما ترسناکه. اگه شما موشک هاتون رو از ترکیه خارج کنید، ما هم موشک هامون رو از کوبا خارج میکنیم. در نهایت دو طرف موافقت کردند موشک هاشون رو از همسایگی اون یکی خارج کنند و بحران به پایان رسید. این بحران، نزدیک ترین لحظه تاریخ برای شروع یک هلوکاست هسته ای بود.
ویتنام
بعد از جنگ جهانی دوم، فرانسوی ها همچنان ویتنام رو مستعمره خودشون میدونستند، اما فرانسوی ها در سال 1954، از کمونیست های شمال ویتنام شکست خوردند و خاک ویتنام رو ترک کردند. آمریکا که نمیخواست کل ویتنام به دست کمونیست ها بیفته، از نیروهای جنوب ویتنام حمایت کرد. کشور به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شد. در جنوب رژیم زیِم روی کار بود. یک دیکتاتور خشن و بیرحم. اقدامات زیِم (نگو دین دیِم) Ngo Dinh Diem باعث خشم مردم از غربی ها شده بود. سرانجام با یک کودتای نظامی که سازمان سیا تدارک دیده بود، زیِم ترور شد.
غربی ها جهان رو به سه دسته تقسیم کرده بودند. آمریکا و کشورهای متحدش جهان اول بودند. شوروی و چین و کشورهای کمونیستی متحد اونها کشورهای جهان دوم بودند. به مابقی کشورها، کشورهای جهان سوم گفته میشد. اغلب کشورهای جهان سوم کشورهایی بودند که قبلا مستعمره کشورهای اروپایی بودند و بعد از جنگ جهانی دوم استقلال پیدا کردند. به همین دلیل عمدتا کشورهایی فقیر و بسیار ضعیف بودند.
اسرائیل در برابر اعراب

در تاریخ 5 ژوئن 1967اسرائیلی ها که به شدت از طرف آمریکا مجهز شده بودند، به طور کاملا غافلگیرانه به 4 کشور عربی مصر، سوریه، اردن و عراق حمله کردند. فقط در مدت 6 روز اسرائیل موفق شد نوار غزه و صحرای سینا را از چنگ مصر، شرق اورشلیم و کرانه باختری رود اردن رو از چنگ اردن و بلندی های جولان رو از چنگ سوریه خارج کند. جنگی که به جنگ 6 روزه شهرت داره. در این جنگ تمامی کشورهای عربی به کمک کشورهای مورد حمله رفتند اما در نهایت پیروزی قاطع با اسرائیلی ها بود. در این جنگ اسرائیل وسعت کشورش رو سه برابر کرد. جمال عبدالناصر، قهرمان دنیای عرب، شکست تحقیرآمیزی خورده بود.
در سال 1970، جمال عبدالناصر از دنیا رفت و "محمد انورسادات" رییس جمهور مصر شد. انور سادات در سال 1973 به کمک شوروی تصمیم گرفت مناطق از دست رفته توسط اسرائیلی ها رو برگر
منابع:
کتاب "جنگ سرد" نوشته بریتا بجورنلوند
مستند 24 قسمتی "Cold war -Comrades" BBC
پادکست "Dan Carlin’s Hardcore History" Episode (Blitz) The Destroyer of Worlds
کتاب "لیبرالیسم" نوشته لودویک فون میزس
مستند Opocalypse WW1
ـــــــــــــــــــــ

Music from #InAudio: https://inaudio.org/
“Sad Emotional Piano”ـ
Track: ottoman empire – Musica por la Face / ( https://musicaporlaface.com)
License: Creative Commons CC BY – ND 4.0 atttribution-Noderivatives

مطالب مرتبط