دقیقا چرا «جنگ جهانی دوم» اتفاق افتاد؟

دقیقا چرا «جنگ جهانی دوم» اتفاق افتاد؟ به همراه اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده در مجله ویدیویی توفیدز.

جستجوی سایت

دقیقا چرا «جنگ جهانی دوم» اتفاق افتاد؟

حمایت اختیاری از دیپ پادکست:
https://www.patreon.com/deeppodcastiran

Instagram: Https://www.instagram.com/deep.podcast
Telegram Channel: Https://www.telegram.me/deeppodcast
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
لینک زندگینامه آدولف هیتلر:

لینک زندگینامه بنیوتو موسولینی:
https://youtu.be/-Soq_gvXpts
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
لینک هر سه قسمت جنگ جهانی اول:
قسمت اول:

قسمت دوم:

قسمت سوم:

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
با تشکر از:
الیاس برهانی
بابت معرفی برخی منابع
______________________________
در سال 1933 یک صدر اعظم جدید در آلمان انتخاب میشه. اون با تئوری توطئه ای که امروزه مطرح میشن، قدرت رو به دست نگرفت. اون برای انتخاب شدن دست به هیچ خشونتی نزده بود. اون با قوانین کاملا دموکراتیک دولت وایمار ریپابلیک به روی کار اومد. دموکراسی که کاملا صریح قولش رو داده بود که از بین میبره.
شاید الان برای ما یکم عجیب باشه ولی مردم اون روزهای آلمان و بسیاری از کشورهای اروپایی اصلا از دموکراسی خوششون نمیومد. فقر و اوضاع بد زندگی که بخش زیادی از اون بخاطر رکود بزرگ بود، باعث شده بود هیچ دولتی توانایی لازم برای بهتر کردن زندگی مردم رو نداشته باشه. و وقتی جامعه ای فقیر باشه، حتی دموکراسی هم چهره زشتی به خودش میگیره.
صدر اعظم جدید یک وعده مهم دیگه ای هم به مردم داده بود. او وعده داد که کار نیمه تمام جنگ جهانی اول رو تموم میکنه، حتی اگه بهای اون خون باشه. او آدولف هیتلر بود.
وقتی داستان جنگ جهانی دوم رو میخونید یا مستندی درباره اش میبینید، احتمالا یه حسی تو همه ما مشترکه. اونم اینه که اصلا داستانی که نقل میشه با عقل جور در نمیاد. روایتی که غربی ها که برنده جنگ بودن از جنگ میگن اینه که به یکباره سه تا دیوونه روانی در آلمان و ایتالیا و ژاپن ظهور میکنند. هیتلر، موسولینی و هیروهوتو. این سه دیکتاتور شدیدا دژخیم و خونخوار بودند. یه روز صبح هیتلر تصمیم میگیره کل دنیا رو فتح کنه و دو رهبر خونخوار دیگه هم باهاش همراه میشن. از طرفی دیگه اینکه چرا هیتلر با هرکدوم از کشورها وارد جنگ شد رو هرگز نمیگن و فقط میگن چون دیوونه بوده و میخواسته دنیا رو فتح کنه. تئوری ک بهش mad man hitler میگن. در این ویدئو میخوایم ببینیم اصلا چرا جنگ جهانی دوم آغاز شد و چی شد که هیتلر وارد جنگ با تمام دنیا شد.
جنگ جهانی اول هیچگاه به سرانجام نرسید. در واقع این جنگ، نیمه تمام باقی ماند. بدون دونستن جنگ جهانی اول و اتفاقات اون جنگ، ما نمیتونی به هیچ عنوان جنگ جهانی دوم رو درک کنیم. حتی جنگ های وحشیانه ای که در آسیای شرقی درگرفت هم قابل فهم نخواهند بود. تمام رهبران جنگ جهانی دوم در جنگ جهانی اول شکل گرفته بودند. و افرادی که سن بالاتری داشتند میدیدند که نسل جوون جامعه ، تبدیل به یک نسل شکست خورده شده، حتی تو کشورهای پیروز جنگ.
برای اینکه بفهمیم چرا جنگ جهانی دوباره در سال 1939 به اروپا برگشت، ابتدا باید ببینیم جنگ در سال 1914 چطور دامن اروپایی ها رو گرفت، و چی شد که اون جنگ تموم شد. دلیل جنگ جهانی اول خیلی ساده بود. "آلمان".
آلمان شدیدا داشت پیشرفت میکرد و تبدیل به یک ابرقدرت میشد. اما چطور ممکن بود ابرقدرت های اروپایی اون دوران مثل انگلیس، فرانسه و روسیه، بتونند ظهور یک ابرقدرت جدید رو تحمل کنند؟ درگیری بین این کشورها به قدری بالا گرفت که با کوچکترین بهونه و فقط شلیک یک گلوله توسط یک نوجوون همه کشورها افتادند به جون هم.
جنگ جهانی اول به یکباره و بسیار عجیب تموم شد. یکم درک این موضوع برامون سخته که با توجه به پیروزی های بسیاری که آلمان ها در جبهه شرقی داشتند و با تسلیم شدن روس ها چرا آلمان بدون اینکه شکست بخوره و اشغال بشه جنگ رو تموم کرد. ما در جنگ جهانی اول گفتیم حتی دستور یک حمله به فرانسه صادر شده بود ولی اون حمله هیچوقت انجام نشد و به یکباره آلمان قرارداد صلح امضا کرد.
آلمان معتقد بودند ارتش اونها از پشت خنجر خورده و بهشون خیانت شد و به هیچ عنوان شکست نخوردند. در آلمان یک انقلاب رخ داد و ویلهلم دوم رو بر کنار کردند آلمانها با تمام دنیا میجنگیدند و واقعا کسی حریف اونها نمیشد. به یکباره در سال 1918 جنگ متوقف شد. جنگ با چیزی که بهش armistice گفته میشد متوقف شد.
آرمستیس به معنی توقف جنگ در اوج درگیری گفته میشه. در فارسی آتش بس معنی شده. قرار بود جنگ جهانی اول با کنفرانس ورسای به پایان برسه. قرار بود معاهده ای نوشته بشه که صلح در اروپا رو گارانتی کنه. کشورهایی که مفاد این قرارداد رو مینوشتند آمرکیا انگلیس و فرانسه بودند. لنین با دولت انقلابی جدیدش دعوت نشده بود. آلمان قرار بود فقط بیاد و معاهده رو امضا کنه.
تمام مفاد معاهده آلمان رو مقصر جنگ معرفی میکرد. گارانتی صلح این بود که تا جای ممکن آلمان رو ضعیف کنند. آلمان قسمت زیادی از خاکش رو در قسمت شرقی از دست داد. قسمت هایی که در جنگ همیشه در اونها برنده بود. "لهستان"
شاید بهتر بود کشورهای جدید رو براساس ملیت ها جدا میکردند در حالی که در لهستانی که به تازگی ایجاد شده بود، جمعیت زیادی آلمانی زندگی میکردند و بسیاری از لهستانی ها در آلمان زندگی میکردند.
جنگ وضعیت اقتصادی در فرانسه و انگلیس رو نابود کرده بود. برای رهایی از این وضعیت بد اقتصادی، انگلیس و فرانسه در ورسای، آلمان رو مجبور کردند پول زیادی به این دو کشور پرداخت کنه. در واقع تمام بدهی های فرانسه و انگلیس رو، آلمان مجبور بود پرداخت کنه. پولی که آلمان نداشت و پرداخت این بدهی اقتصاد آلمان رو به بدترین اقتصاد تاریخ تبدیل کرده بود.

مطالب مرتبط