زندگینامه «مهاتما گاندی»: مبارزه تا مرگ برای آزادی

زندگینامه «مهاتما گاندی»: مبارزه تا مرگ برای آزادی به همراه اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده در مجله ویدیویی توفیدز.

جستجوی سایت

زندگینامه «مهاتما گاندی»: مبارزه تا مرگ برای آزادی

حمایت اختیاری از دیپ پادکست:
https://www.patreon.com/deeppodcastiran

Instagram: Https://www.instagram.com/deep.podcast
Telegram Channel: Https://www.telegram.me/deeppodcast
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
هند در چنگال استعمارگران /تولد روح بزرگ/ اولین سفر به انگلستان / آغاز مبارزات / اتحاد اقوام آسیایی / جنبش استقلال ملی / قانون رولات / هندوستان به خودش آمد / رابیندر رانات تاگور / قیام مسلمانان هندوستان / محاکمه روح بزرگ / رژه نمک / پرواز روح بزرگ
در سال 1489 میلادی تاجران اروپایی نخستین بار با ورود جنایتکار و استعمارگر پرتغالی (واسکو دو گاما) پاشون به شبه جزیره هند باز شد. تنها یک قرن بعد هلندی ها و انگلیسی ها هم وارد هندوستان شدند و در سال 1612 انگلیسی ها یک مرکز تجاری در هندوستان تاسیس کردند. در اواخر قرن 17 و اوایل قرن 18 میلادی انگلیسی ها نیروهای هلندی و پرتغالی رو شکست دادند تا بدون رقیب بر هندوستان تسلط داشته باشند اما رقیب جدیدی پیدا کردند و اون هم فرانسه بود. اوایل قرن هجده بود امپراتوری گروکانی در هند سقوط کرد و بهترین فرصت برای نفوذ انگلیسی بوجود اومد اونها در نبردی موسوم به (نبرد پِلاسی) فرانسوی ها و متحدان هندیشون رو شکست دادند و خودشون تبدیل به بازیگر نقش اول در هندوستان شدند. شدیدترین سرکوب ها در این دوران اتفاق افتاد و انگلیسی ها حتی نام هندوستان رو هم از این کشور گرفتند و روح این ملت رو کشتند. بسیاری از روشنفکران هندی به دنبال خروج از استعمار انگلیس بودند اما زورشون به این قدرت استعمارگر نمیرسید و علاوه بر اون رهبری هم وجود نداشت تا گروه های مخالف رو با هم متحد کنه، تا اینکه در دوم اکتبر سال 1869 روح بزرگ هندی ها و کابوس انگلیسی ها متولد. گاندی در این روز به دنیا اومد کسی که بعد ها با اقداماتش سرنوشت هند و حتی انگلستان رو هم تغییر داد. مُهانداس کارامچاند گاندی، در تاریخ دوم اکتبر سال 1869 در شهر پوربندر یا همان (شهر سفید) در شمال غربی هندوستان متولد شد. پدر بزرگ و پدر گاندی هر دو نخست وزیر بودند که به جرم استقلال طلبی برای هندوستان تحت تعقیب انگلیسی ها قرار گرفته بودند و مدام در حال فرار بودند.
گاندی در یک خانواده ثروتمند پرورش یافت که البته از طبقه ممتاز جامعه هند نبودند. اونها پیرو مذهب (جائینیسم) بودند یکی از شاخه های مذهب هندو. جائینیست ها به اصلی اعتقاد داشتند به اسمِ (آهیسما). طبق اصل آهیسما هیچ انسانی نباید به موجودات زنده آسیبی وارد کنه به همین دلیل هم بود که گاندی گیاه خوار بود تا حیوانی برای غذا کشته نشه.
گاندی تا سن هفت سالگی در مدرسه ابتدایی پوربندر و بعد در مدرسه ملی (راجکوت) تحصیل کرد. در ده سالگی وارد مدرسه عالی (کیتاور) شد. در سن دوازده سالگی با دختری به نام (کاستوربا) ازدواج کرد. هر چند بعد ها با ازدواج کودکان مبارزه کرد و این کار رو موجب تباهی و انقراض نسل میدونست.
گاندی در سن 17 سالگی به دانشگاه احمد آباد رفت و در همان سنین نوجوانی با برخی از اصول مذهب هندو مخالفت کرد یکسری از کارها رو هم تراز با بت پرستی میدونست. تا جایی این اعتراضات پیش رفت و با دوستانش در خفا شروع به گوشت خوردن کرد. یک چنین کاری در آیین هندو گناه بزرگی محسوب میشد. در سن 19 سالگی تصمیم گرفت برای ادامه تحصیل به انگلستان بره. مادرش بسیار با این کار مخالف بود اما در نهایت قبول کرد و به فرزندش سوگند یاد کرد سمت خوردن گوشت، نوشیدن مشروب و رابطه جنسی نره. مسیر مبارزات گاندی نه در هندوستان بلکه در آفریقای جنوبی شروع میشه. جاییکه در سالهای 1890 تا 1891 در منطقه (ناتال) 150 هزار کارگر هندی در بدترین شرایط زندگی میکردند. اون زمان حاکمان آفریقای جنوبی سفیدپوستان بودند و به شدت از مهاجرت اقوام آسیایی به آفریقای جنوبی نفرت داشتند. اونها اعلام کردند هیچکسی حق نداره از آسیا وارد آفریقای جنوبی بشه و فشارهای زیادی هم بر سایر رنگین پوستان آوردند تا از اون منطقه خارج بشوند. گاندی با احترامات فراوان پس از سالها دوری به هندوستان برگشت. مبارزات استقلال طلبانه از سالها قبلتر در هندوستان آغاز شده بود. پیروزی خیره کننده ژاپن بر روسیه روحیه ملت آسیا رو بهشون بر گردونده بود. در انقلاب مشروطه ایران هم این پیروزی بی تاثیر نبود. علاوه بر اون اقدامات (لورد کرزِن) نائب السطنه بریتانیا در هند باعث شد مردم هند از دست انگلیسی ها به ستوه بیان.
گاندی برای مبارزه علیه استعمار انگلیس راه حل خاص خودش رو داشت این راه حل بیشتر جنبه سیاسی داشت تا مذهبی ولی به عقیده گاندی تاثیرگذارتر بود. اما مشکلی در این راه وجود داشت. گاندی 23 سال از وطن دور بود درسته که در آفریقا موفقیت داشت اما هنوز از عمق نفرت ملت هندوستان از انگلیسی اطلاعی نداشت. گاندی تصمیم گرفت قبل از هر کاری مطالعات عمیقی در مورد خودِ هندوستان انجام بده و به نقاط مختلف کشور سفر کنه تا با مردم آشنا بشه. گاندی تا اون زمان هنوز هندوستان رو متحد اصلی انگلیس میدونست. در سال 1914 که جنگ جهانی اول شروع شد گاندی به انگلستان رفت و یک هنگ مجهز آمبولانس برای کمک به سربازان انگلیسی تدارک دید. البته همه چیز هم تقصر گاندی نبود در جریان جنگ جهانی اول تمام هندوستان فریب انگلیسی ها رو خوردند. انگلیس قول داده بود اگر در جریان جنگ هندی ها بهشون کمک کنند اونها هم تلاش میکنند تا هندوستان هرچه زودتر مستقل بشه. در واقع استقلال هندوستان رو گروکشی اهداف خودشون کرده بودند. در سال 1918 خطر سقوط انگلستان رو تهدید میکرد. (لُرد جرج) انگلیسی در یک سخنرانی رسما اعلام کرد اگر در این دوران حساس هندی ها به انگلیس کمک کنند بعد از جنگ استقلال هندوستان رسمی خواهد شد. مردم هندوستان و سیاستمدارن که فقط به دنبال استقلال میگشتند به این درخواست پاسخ مثبت دادند و گاندی هم تمام قد از انگلیس حمایت کرد.
در زمان گاندی بحث جدایی هند و پاکستان مطرح شد و عده ای به دنبال جدایی هند و پاکستان بودند

مطالب مرتبط