سخنانی عجیب و تکان دهنده از شاهِ ایران، که موجی سرازیر شدن اشک هایش شد

سخنانی عجیب و تکان دهنده از شاهِ ایران، که موجی سرازیر شدن اشک هایش شد به همراه اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده در مجله ویدیویی توفیدز.

جستجوی سایت

سخنانی عجیب و تکان دهنده از شاهِ ایران، که موجی سرازیر شدن اشک هایش شد

#شاهزاده_رضا_پهلوی #شاه #محمدرضاشاه #pahlavi

اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر در تاریخ ۱۲/۸/۳۶ آقای «بورجگریو» سردبیر مجله نیوزویک را به حضور پذیرفتند و در یک مصاحبه اختصاصی به پرسش‌های وی پاسخ فرمودند. نکات مهم این مصاحبه به وسیله خبرگزاری‌ها در سراسر جهان انتشار یافت و مهمترین بخش‌های مصاحبه در مجله پرآوازه آمریکایی به چاپ رسید.

پرسش – به عنوان رهبر کشوری که با هر دو طرف (اعراب و اسراییل) در تماس نزدیک هستید و با در نظر گرفتن مذاکراتی که اخیراً با پرزیدنت سادات داشته‌اید، نظر شاهنشاه پیرامون استقرار صلح بین اعراب و اسراییل چیست و چگونه باید این اختلاف‌ها برطرف شود؟

شاهنشاه: صلح پایدار، صلحی است که هر دو طرف از صمیم قلب آن را پذیرا باشند. برای من پر واضح است که پرزیدنت در مورد صلح از سایرین، منجمله اسراییل، عقده کمتری دارد. پرزیدنت سادات نیازمند به صلح است و برقرار کردن صلح یکی از عناصر مهم سیاست خارجی وی را تشکیل می‌دهد. ایکاش اسراییل عقده‌های کمتری می‌داشت. آن‌ها می‌گویند برای بقای خود دست به جنگ زده‌اند، اما این حقیقت را که خود آغازگر برخی از این نبردها بوده‌اند، براحتی نادیده می‌گیرند. چگونه اسراییلی‌ها متوجه این حقیقت نیستند که اگر اعراب کمی امکان داشتند آن‌ها را به طرف دریا سوق می‌دادند. این بی معناست. حضور همیشگی اعراب را در آن جا همه پذیرفته‌اند. اکنون آن‌ها برای حصول به صلح می‌بایست دست به قمار بزنند و این قمار همانا خواست آنان مبنی بر اجرای قطعنامه ۲۴۲ سازمان ملل است که بر اساس آن در مقابل تخلیه سرزمین‌های اشغالی حاضر به انعقاد قراردادهای صلح هستند. راه دوم همانا توسل به جنگ است.

پرسش – آیا سادات همچنان خوشبین باقی خواهد ماند؟

شاهنشاه: چنین به نظر می‌رسد.

پرسش – چنانچه کنفرانس صلح ژنو تشکیل نشود و یا پس از تشکیل با شکست مواجه شود، به نظر اعلیحضرت قدم بعدی چه خواهد بود؟ سینای سوم؟

شاهنشاه: انجام توافق‌های دوجانبه بین اسرائیل و کشورهای عرب درگیر که آماده انجام چنین ترتیباتی باشند. اگر سینای سوم بتواند از بروز جنگ دیگری جلوگیری کند، چرا که نه.

پرسش – در این مرحله در شاخ آفریقا برتری با کی است و بر است گزارش‌های اطلاعاتی که دریافت می‌فرمایید در آن‌جا چه می‌گذرد؟ به طور مثال باید گفت اسراییلی‌ها، شوروی‌ها، کاسترو، قذافی به اتیوپی نزدیک شده‌اند، در حالیکه ایران، عربستان سعودی، مصر، سودان و رقیب شما عراق از سومالی حمایت می‌کنند.

شاهنشاه: ما آنطور که دلخواهمان بود نتوانستیم از سومالی حمایت کنیم چون علیرغم ارزشمند بودن آرمان، شما به ما خاطرنشان کردید که تسلیحات آمریکایی را نباید به یک کشور ثالث فرستاد، بنابراین، اسلحه بسیار کمی به آنان دادیم، عراقی‌ها که در این قضیه اشتیاق کافی داشتند و روابط بسیار نزدیکی با شوروی‌ها دارند به سومالی کمک فراوانی می‌کنند. سئوال کردید که تفوق با کیست؟ انهدام بین‌المللی و ناآرامی پیروز خواهد شد.

پرسش – اعلیحضرتا، اخیراً سازمان ملل متحد را به خاطر اینکه نتوانسته بود در مورد جنگ‌های اعلان نشده در آنگولا، زئیر و سومالی اقدامی بکند، مورد انتقاد قرار دادید. سازمان ملل چه می‌توانست بکند.

‘شاهنشاه:’ سازمان ملل کوبندگی و قدرت لازم را ندارد. من بر نا توان بودن سازمان ملل انتقاد دارم. می‌بایست به آن یک قدرت حقیقی بخشید. این تنها راه اجرای تصمیماتی است که در سطح بین‌المللی اتخاذ می‌شوند. در غیر این صورت وقایع ویتنام و آنگولا بیش از گذشته تکرار خواهند شد و اوضاع از حالا نیز ناگوارتر می‌شود.

پرسش – چین علاقمند به خرید تسلیحات ساخت غرب است و مسکو اخطار کرده است که این امر سازش را به مخاطره خواهد افکند. نظر اعلیحضرت در این مورد چیست؟

© Copyright Notification: This video is originally produced by IranTV on youtube (youtube.com/IranTV) and all rights are preserved for us. using our contents without permission results in our legal claim.

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها