سخنان بیسابقه وزیر خارجه پیشین انگلیس در مورد رضا شاه

سخنان بیسابقه وزیر خارجه پیشین انگلیس در مورد رضا شاه به همراه اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده در مجله ویدیویی توفیدز.

جستجوی سایت

سخنان بیسابقه وزیر خارجه پیشین انگلیس در مورد رضا شاه

#رضاشاه_روحت_شاد #رضا_پهلوی #rezapahlavi انگلیس #نه_به_جمهوری_اسلامی

رضاشاه. اگر بگوییم یکی از عجیب‌ترین مسیرهای تاریخ ایران در ذهن و خاطر ایرانیان معاصر را او پیموده است، سخنی به گزاف نگفته‌ایم. روزگاری منجی ایران نامیده شد. کمی بعدتر و در کوران حکومتش، به‌دلیل سیاست‌های سختگیرانه و اصلاحات سریعی که داشت، نقد گروهی از مردم از یک سو و جمعیتی از آخوندها و متعصبان مذهبی را از سوی دیگر به جان خرید. و در انتها نیز استعفای اجباری‌اش از سلطنت موجی، اگر نگوییم چندگانه، دست‌کم دوگانه برانگیخت. برای دسته‌ای از ایرانیان آن عصر که منتقدش بودند، جشن و پایکوبی و شادمانی به بار آورد و برای جمعیتی دیگر اما فقدانش مساوی می‌شود با حذف رهبری وطن‌پرست، آهنین‌اراده و نجات‌بخش میهن از طوفان آشوب‌ها، ویرانی‌ها، غارتگری ایلات و عشایر، ناامنی، بی‌سوادی، بی‌هویتی تاریخی، بیماری‌های واگیر سراسری و عقب‌ماندگی‌های سیاه عصر قاجار و پیش از آن. اما واقعا رضا شاه که بود، آیا او گماشته غرب و انگلستان بود یا اینکه معمار پولادین اراده برای ایران نوین بود. شاید اگر بخواهیم پاسخ این سوال را از نظر ایرانیان بپرسیم، باز هم انتقادهای سلیقه ای را شمال شود بنابر این پس از یک مرور کوتا بر آنچه بر رضا شاه گذشت، نظر جک استراو وزیر خارجه پیشین انگلستان را در این مورد می شونیم که از قول پدرش، این بار در کتاب خاطراتش واقعیت هایی از دوران رضاشاه در ایران نوشته است.
به نوشته رادیو فردا؛ این شگفت انگیز است که که یکصدسال پس از ظهور او، جوانانی در خیابان‌های ایران در هر تظاهرات خیابانی شعار «رضاشاه، روحت شاد!» سر می دهند و هر تحلیلگر و ناظر شرایط اجتماعی و سیاسی ایران را یک بار دیگر حیرت‌زده کردنده اند.

© Copyright Notification: This video is originally produced by IranTV on youtube (youtube.com/IranTV) and all rights are preserved for us. using our contents without permission results in our legal claim.