ولادیمیر لنین: انقلابی مارکسیست و بنیانگذار شوروی

ولادیمیر لنین: انقلابی مارکسیست و بنیانگذار شوروی به همراه اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده در مجله ویدیویی توفیدز.

جستجوی سایت

ولادیمیر لنین: انقلابی مارکسیست و بنیانگذار شوروی

حمایت اختیاری از دیپ پادکست:
https://www.patreon.com/deeppodcastiran

Instagram: Https://www.instagram.com/deep.podcast
Telegram Channel: Https://www.telegram.me/deeppodcast
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ولادیمیر لنین
ولادیمیر لنین یک امپراتوری یک پارچه و بزرگ در دنیای معاصر پدید آورد، جنازه‌اش تا سالها پس از مرگش همچنان سالم باقی مونده. ایده های انقلابی خودش رو فراتر از مرزهای روسیه برد و در زمان حیاتش بزرگترین امپراتوری جهان رو به زانو درآورد. برای بعضی ها یک ابر قهرمانه و برای بعضی ها یکی از شیطان صفت ترین چهره های تاریخه.
ولادیمیر ایلیچ اولیانوف در سال 1870 میلادی در شهری به نام Simbirsk متولد شد.
بعد ها با نام ولادیمیر لنین شهرت پیدا کرد که بعدا بهش خواهیم پرداخت چطور اسمش لنین شد.
اکثر انقلابیون داستان های مشابهی دارن اکثر اونها در فقر بزرگ شدن، مشکلات بسیار زیادی داشتن و از طبقات پایین جامعه رشد کردن. اما داستان لنین با سایرین فرق داشت. واقعیت این بود که والدین لنین وضع مالی بسیار خوبی داشتن و لنین کودکی بسیار مرفهی داشت.
ولادیمیر لنین در زمان اعدام برادرش تنها 17 سال داشت و امتحانات پایان ترم دبیرستان رو میگذروند. گفته میشه لنین هنگامیکه این خبر رو شنید کینه بسیار شدیدی از خاندان تزار پیدا کرد. لنین بعد ها به دانشکده حقوق رفت و قصد داشت وکیل بشه اما در همون ترم های اول تحصیلی یک گروه مخالف تشکیل داد و لیدر این گروه شد. اکثر اعتراضات این گروه برای قوانین دانشگاه بود.
لنینِ جوان مورد توجه پلیس قرار گرفت. اونها میدونستن برادرش هم یک عملیات تروریستی انجام داده و لنین هم دست به تجمعات دانشجویی زده. اکثر مقامات حس میکردن که اگر جلوشو نگیرن فردای روزگار این جوان مشکلات زیادی براشون بوجود میاره. در نهایت لنین از دانشگاه اخراج شد و اکثر وقتش رو پای آموزش و مطالعه گذاشت.
لنین در این دوران غرق در مطالعه آثار کارل مارکس، تفکرات کمونیستی و آثار سایر انقلابیون شده بود. لنین به عضویت یک گروه مارکسیستی در اومد در این گروه دو هدف اصلی وجود داشت: فلسفه و احتمال بروز یک انقلاب در روسیه.
در همین دوران بود که قحطی سراسر روسیه رو فرا گرفت. گفته میشه در سال 1891 بیش از 300 هزار شهروند روس بر اثر گرسنگی تلف شدن، بعضی از منابع آمار تلفات رو تا 5 میلیون نفر هم عنوان میکنن.
منظور لنین چی بود؟ منظور لنین انقلاب بود. اون اعتقاد داشت جامعه هنوز به خشونت لازم برای انقلاب نرسیده مردم باید هزار تا هزار تا کشته بشن تا این خشم به همه سرایت کنه و بعد هم علیه حکومت قیام کنند.
کارل مارکس در جایی نوشته بود که اعتقاد داره یک جامعه صنعتی بیشتر مصتعد یک انقلابه، چون مردم میخوان علیه تجاری گرایی یا سوداگری قیام کنند.
لنین یک گروه سوسیالیستی تاسیس کرد که در کارخونه ها نفوذ کردند تا تفکرات انقلابی رو به کارگران کارخونه ها منتقل کنند. اونها تلاش میکردند کارگران کارخونه ها رو در رابطه با شرایط کاریشون به خشم وادارن همچنین بهشون وعده دادن که در فردای پیروزی شما کمتر کار خواهید کرد و درآمد بیشتری هم کسب میکنید. البته که این روش نتیجه نداد و نهاد های امنیتی تزار به این گروه ها نفوذ کردن و تمامی اعضای این گروه رو دستگیر کردن. در این دوران هرگونه فعالیت انقلابی به شدت محکوم بود و افراد رو به زندان مینداختن.
آوازه لنین بعد از مرگش بیشتر شد لنین بعد از مرگش تبدیل به یک اسطوره شد نه فقط برای مردم روسیه بلکه در سایر کشورهای جهان. رهبران کمونیست در سراسر دنیا لنین رو به عنوان الگو در نظر گرفتن. تا دهه ها بعد از مرگ لنین، شوروی کمونیستی همچنان به حیاتش ادامه داد و حتی از دوران پادشاهی تزار ها هم قوی تر شد.
قبل از لنین، روسیه کشوری بود که از رقبای غربیش بسیار عقب افتاده بود اونها در زمینه صنعت، تحصیلات و مدرنیزه کردن جامعه حرفی برای گفتن نداشتن. اگر تغییرات اساسی در دوران شوروی نبود شاید روسها هیچ گاه به مرحله رقابت هسته‌ای یا رقابت فضایی با آمریکا نمیرسیدن.
در سال 1991 شوروی فروپاشید ، تمامی مجسمه های لنین در سراسر شوروی تخریب شد امروزه در بسیاری از کشور ها از لنین به عنوان قهرمان یاد نمیکنن بلکه اونو یک دیکتاتور شیطان صفت میشناسن. شهر لنین گراد دوباره به سنپترزبورگ تغییر نام داد.
خیلی ها اعتقاد دارند ولادیمیر لنین تغییراتی رو ایجاد کرد که نه فقط روسیه بلکه جهان رو تا به امروز دگرگون کرده.
در سن 50 سالگی لنین وضعیت جسمی وخیمی داشت و چند بار سکته کرده بود اما با وجود ضعف جسمانی همچنان مینوشت و دستوراتش رو به زیر دستان ابلاغ میکرد. لنین در سال 1924 و در سن 54 سالگی از دنیا رفت. خبر فوت لنین مردم روسیه رو به شوک فرو برد که رهبر بزرگشون چه قدر زود از بین اونها رفته. مراسم ترحیم لنین در هوای بسیار سردی برگزار شد و صد ها هزار نفر در این مراسم شرکت کردند مردم در این مراسم بسیار ناراحت بودن و خیلی ها اعتقاد داشتن لنین واقعا به اونها اهمیت میداد
لنین در دروان حکومتش تونسته بود اقتصاد شوروی رو رشد بده اما از اون طرف پروپاگاندای قدرتمند روس ها باعث شده بود کسی چندان به جنایاتش اهمیت نده. پنج روز پس از درگذشت لنین، شهر سنپترزبورگ که توسط تزار به پِتروگراد تغییر نام داده بود، دوباره اسمش تغییر کرد و اینبار به (لنین گراد) تغییر نام داد. جنازه لنین مومیایی شد و هدف این بود که مردم در نسل های بعد باز هم لنین رو ببینن و بهش ادای احترام کنند.
حکومت وحشتِ لنین:
صبح روز بعد از کودتا لنین برای دهقانان روسیه سخنرانی کرد و خودش رو رهبر جدید اونها معرفی کرد رهبرِ کشوری به نام شوروی. لنین دقیقا اونچه که کارگران میخواستن رو بهشون وعده داد: صلح، نان و زمین. یکی از اولین اقداماتی که انجام داد خاتمه دادن جنگ با آلمان ها بود. مردم بسیار خوشحال بودن این دقیقا همونچیزی بود که مردم میخواستن.
از همون ابتدای قدرت، لنین یک زندگی پنهانی در

مطالب مرتبط