چرا «انقلاب مشروطه» اتفاق افتاد؟

چرا «انقلاب مشروطه» اتفاق افتاد؟ به همراه اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده در مجله ویدیویی توفیدز.

جستجوی سایت

چرا «انقلاب مشروطه» اتفاق افتاد؟

حمایت اختیاری از دیپ پادکست:
https://www.patreon.com/deeppodcastiran

Instagram: Https://www.instagram.com/deep.podcast
Telegram Channel: Https://www.telegram.me/deeppodcast
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
موسیقی: سریال هزار دستان – مرتضی حنانه
انقلاب مشروطه ایران چیست؟ چرا انقلاب مشروطه در ایران اتفاق افتاد؟ چه کسانی انقلاب مشروطه کردند؟ انقلاب مشروطه توسط چه افرادی انجام شد؟ رهبران انقلاب مشروطه ایران چه کسانی بودند؟ انقلاب مشروطه ترکیه چه بود و نقش عثمانی در انقلاب مشروطه ایران چه بود؟ داستان کامل «انقلاب مشروطه ایران» چه بود؟ چه بر سر مشروطه خواهان پس از انقلاب مشروطه ایران آمد؟ انقلاب مشروطه در زمان کدام پادشاه انجام شد؟ فرمان مشروطه توسط چه پادشاهی صادر شد؟ مظفرالدین شاه فرمان مشروطه را صادر کرد؟ چرا مجلس به توپ بسته شد؟ آیا «محمد علی شاه» مجلس را به توپ بست یا «لیاخوف روس» و چرا؟ چرا مجلس به توپ بسته شد؟ انقلاب مشروطه چه پیامدهایی داشت؟ جنبش مشروطه چه بود؟ خلاصه انقلاب مشروطه را میتوانید در داستان «انقلاب مشروطه ایران» در دیپ پادکست دنبال کنید. نتایج نهضت مشروطه چه بودند؟ تاریخ مشروطه را به تور کامل در دیپ پادکست تماشا کنید. تمامی ناگفته ها از انقلاب مشروطه ایران و قیام های ستار خان و باقر خان در انقلاب مشروطه ایران و نقش آذربایجان در انقلاب مشروطه ایران. جنبش مشروطه خواهی در ایران کی آغاز شد و نهضت مشروطه یعنی چه؟
چرا «انقلاب مشروطه» اتفاق افتاد؟
انقلاب مشروطه یکی از اتفاقات مهم در تاریخ معاصر ایران و خاورمیانه به شمار میره. این انقلاب نماد یک دلی بین تمامی ایرانیان با قومیت ها و مذاهب مختلف بود. انقلابی که پس از سال ها، حد و حدود پادشاهان مستبد رو به اونها یادآوری کرد و همچنین خط و نشونی برای استعمارگران خارجی همچون روسیه و انگلیس کشید
بعد از قتل نادرشاه افشار روند نزول قدرت ایران هم آغاز شد. اما بر عکس، در کشورهای غربی تحولات بزرگی رخ داد و کشورهای غربی مانند فرانسه و انگلیس روند پیشرفت سریع رو طی کردند. در فرانسه انقلاب سال 1799 رخ داد و در طی این انقلاب بود حکومت مطلقه پادشاهی از بین رفت و بعد هم پیروزی های پی در پی ناپلئون بناپارت فرانسه رو به یک ابرقدرت جدید تبدیل کرد.
بررسی عوامل و ظهور و افول انقلاب مشروطه در ایران. چه چیزی باعث شد انقلاب مشروطه در ایران رخ دهد. انقلاب مشروطه و احمد کسروی در تاریخ ایران چه نقشی داشتند.
در انگلیس از قرن پانزده میلادی قانونگذاری و مشارکت سیاسی مردم آغاز شده بود و همچنین با انقلاب صنعتی روند رشد اقتصادی انگلیس خیره کننده بود. همه اینها در حالی بود که در ایران همه چیز روز به روز بد تر میشد.
در دوره قاجار در شمال ایران دو ابرقدرت ظهور کردند: انگلیس و روسیه. در طی سالهای مختلف جنگ هایی بین ایرانیان و و این دو ابرقدرت شکل گرفت که در نهایت با شکست ایرانی ها همراه بود ایران نواحی مهمی از خاکش رو از دست داد. بعد از این اتفاقات و شکست های پی در پی، جامعه تحقیر شده ایران در خواب عمیقی فرو رفته بود و اون ارق ملی گرایی رو از دست داده بود. در انگلیس و روسیه و فرانسه بدلیل پیشرفتهایی که داشتند روز به روز به حس میهن پرستانه شون افزوده میشد.
معترضان در تعداد بسیار زیادی سرکوب میشدند و فضای جامعه اصلا برای اونها امن نبود. در نهایت تصمیم گرفته شد نامه ای برای سفارت بریتانیا بنویسند و از اونها درخواست کنند که انقلابیون برای حفظ جانشون در سفارت تحصن کنند. نامه اول نوشته شد اما سفیر انگلیس قبول نکرد، یک نامه دیگه نوشته شد که اینبار سفیر انگلیس گفت اگه معترضین در صدد اشغال سفارت نیستند میتونن به سفارت بیان و در اینجا جاشون امنه. گفته میشه در ابتدا 55 نفر از معترضین وارد سفارت شدند و ظرف مدت کوتاهی این رقم به 14 هزار نفر رسید
زنان تهران هم در خیابان ها علیه سربازان حکومتی شعار میدادند اونها هم قصد داشتند در سفارت بریتانیا پناه بگیرند اما سفیر این اجازه رو نداد.
انگلیس رابطه خوبی با حکومت قاجار نداشت اما از طرفی دوست نداشت وجهه مردمی اش رو از دست بده. از طرفی حکومت انگلیس پادشاهی مشروطه به همین دلیل تصمیم گرفت در اون برهه از مشروطه خواهان حمایت کنه.
پس از فشار های بسیار زیاد و با دخالت ولیعهد محمد علی میرزا، در نهایت مظفرالدین شاه تسلیم شد و به خواسته مردم جواب مثبت داد.
در تاریخ 13 مرداد 1285 خورشیدی حکم مظفرالدین شاه مبنی بر تشکیل مجلس صادر شد اما ملی گراها اون رو نپذیرفتند ، چون نامی از «ملت» در آن نیامده بود در روز بعد فرمان دیگه‌ای صادر شد که در آن عبارت «افراد ملت» اومده بود ، اما عبارت «مجلس شورای اسلامی» درج شده بود. این فرمان هم مورد انتقاد قرار گرفت و مشروطه خواهان اصرار بر تشکیل مجلس شورای ملی داشتند. سرانجام در 18 مرداد، شاه با تشکیل اون موافقت کرد و تاریخ رسمی تاسیس مجلس رو 13 مرداد نوشتند که سالروز تولد شاه بود. بدین ترتیب مجلسی برای تدوین نخستین قانون اساسی ایران تشکیل شد و در 9 دی همان سال به امضای مظفرالدین شاه رسید و ایران، عملا در مسیر گذار از حکومت استبدادی به حکومت مشروطه قرار گرفت.
در همان سال 1285 تایید شد که مجلس تاسیس بشه. در ابتدای کار کمتر از 200 نفر نماینده داشت و 60 نماینده از تهران بودند و سایر نمایندگان از ایالات و ولایات مختلف. علاوه بر اون هر طبقه ای نماینده خودش رو داشت، یعنی طبقه شاهزادگان، اشراف و ثروتمندان، مردم معمولی، روحانیون هر کدام از اینها نماینده خاص خودشون رو داشتند.
مجلس شورای ملی در 14 مهر 1285 رسما افتتاح شد این مجلس در طول عمر20 ماهه‌اش دست به اقدامات بی سابقه‌ای زد در اولین اقدام اختیارات شاه رو محدود کردند بعد هم قوانینی در زمینه مالیات و مسائل اقتصادی تصویب کردند و در نهایت از نفوذ بیگانگان از جمله بریتانیا در امور ایران مخالفت کردند.
روسیه و مشروطه