توفیدز: چگونه «پنبه» مسیر تاریخ را برای همیشه دگرگون کرد؟

چگونه «پنبه» مسیر تاریخ را برای همیشه دگرگون کرد؟ به همراه اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده در مجله ویدیویی توفیدز.

جستجوی سایت

چگونه «پنبه» مسیر تاریخ را برای همیشه دگرگون کرد؟

حمایت اختیاری از دیپ پادکست:
https://www.youtube.com/channel/UCXpLBBvO1JRm4S1_eBa6Zcw/join

Instagram: Https://www.instagram.com/deep.podcast
Telegram Channel: Https://www.telegram.me/deeppodcast
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
اسپانسر ما در این قسمت مجموعه کاورلت

اینستاگرام مجموعه کاورلت:
https://www.instagram.com/coverlet/

وبسایت مجموعه کاورلت:
https://www.coverlet.ir/
____________________________________

دستگاه پنبه پاک کنی The Cotton gin

موارد زیادی در تاریخ هست که افراد وسیله ای رو برای یک هدفی اختراع میکردند ولی از کشفیات و اختراعات اونها به شکلی نادرست استفاده میشد. یعنی هدفی که پشت اون اختراع بوده با استفاده ای که بعدها از اون شد زمین تا آسمون اختلاف داشته. معروف ترین نمونه ها که احتمالا همه ما میشناسیم دینامیت بوده و همینطور نسبیت انیشتین که بعدها از اون برای ساخت بمب اتم استفاده شد.
اما داستان Eli whitney و دستگاه پنبه پاک کنی اون خیلی عجیب تر از اینهاست و اتفاقاتی رو رقم زد که بدون شک مخترع دستگاه حتی فکرش رو هم نمیتونست بکنه.

معرفی اسپانسر
اسپانسر ما در این ویدئو مجموعه کاورلت Coverlet هست. مجموعه کاورلت در سال 1393 فعالیت خودش رو در شبکه اجتماعی اینستاگرام آغاز کردو در صنعت نساجی و کالای خواب کشور، فعالیت هایی برای مدرنیزه کردن فضای داخلی خانه های ایرانی انجام داد.
کاورلت در زمینه واردات بهترین برندهای خارجی و همچنین تولید با جدیدترین دستگاه های دوخت صنعتی تونسته تحت عنوان برند کاورلت یکی از پیشگامان این صنعت در ایران باشند.
فعالیت اصلیشون فروش عمده به شرکت های مرتبط با دکوراسیون منزل، فروشگاه ها و ارگان های بزرگ داخلیه ولی فروش تک هم به صورت آنلاین از طریق سایت و اینستاگرامشون هم دارند. من لینک سایت و اینستاگرامشون رو در توضیحات میزارم اگه دوست داشتید میتونید یه سر به سایت و اینستاگرامشون بزنید و از محصولاتشون استفاده کنید و از تولید داخل هم حمایت کنید.

قاره آمریکا مخصوصا آمریکای شمالی در قرن هجدهم کاملا دست اروپایی ها بود. اونها با افراد محلی جنگیدند و پس از شکست اونها قاره رو بین خودشون تقسیم کردند. به منطقه ای که اولین قلمرو کشور ایالات متحده در اونجا شکل گرفت، سیزدهمین مستعمره انگلیس میگفتند. در 19 آپریل سال 1775 جرج واشنگتون به همراه چند تن دیگر از انقلابیون آمریکایی با کمک نیروهای فرانسوی و اسپانیایی قوایی تشکیل دادند و بر ضد بریتانیایی هایی که در اون زمان منطقه شرق آمریکای کنونی رو در اختیار داشتند شورش کردند. جنگ های زیادی بین دو گروه در گرفت. در تاریخ 4 جولای 1776 انقلابیون اعلام استقلال کردند و دولت ایالات متحده آمریکا رو تشکیل دادند که تا به امروز، روز 4 ام جولای رو به عنوان روز استقلال ایالات متحده آمریکا جشن میگیرند. ولی جنگها تا سال 1783 ادامه داشت و نهایتا بریتانیا، دولت ایالات متحده رو به رسمیت شناخت.
ما تاریخ آمریکا به خصوص آمریکای شمالی رو در یک ویدئوی جدا حتما به طور کامل میسازیم. داستان جالبی داره. اما در این ویدئو میخوایم ببینیم آمریکا بعد از اینکه مستقل شد چطور ثروتمند شد. چون اونجا اصلا منطقه مهمی هم نبود حالا در ادامه میبینیم که تا چه حد اصلا مهم نبود. این رو هم بگیم که این ثروتمند شدن اصلا به معنی ابر قدرتمند شدن و نفوذ نیست. نفوذ آمریکا تقریبا به طور کامل بعد از جنگهای جهانی شروع شد. ما داستان ابرقدرت شدن آمریکا رو هم گفتیم که لینک …
انقلابیون نواحی شرقی آمریکای شمالی رو در اختیار گرفتند. در اون زمان آمریکا اصلا کشور ثروتمندی نبود و بیشتر تولیداتشون تنباکو بود. در کنار تنباکو ذرت و پنبه هم کشت میکردند. این کشت ها هم توسط برده هایی انجام میگرفت که انگلیسی ها از آفریقا و برخی افراد بومی به منطقه میوردند و بدون پرداخت هیچ دستمزدی اونها رو مجبور میکردند کل روز رو کار کنند. برده ها از طریق رنگ پوستشون شناسایی میشدند و فقط بهشون غذا داده میشد و هیچ حق و حقوقی هم نداشتند. کتک زدن و شکنجه برده ها توسط اربابان هم کاری کاملا قانونی به حساب میومد. وقتی برده ها رو از آفریقا به آمریکا میوردند خونواده ها رو از هم جدا میکردند و به مناطق مختلف میفرستادند. برده ها شرایطی داشتند که وقتی آدم راجع بهشون میخونه بعضی وقتها غیر قابل باوره.
چارلز بار (Charles Ball) یک نویسنده سیاهپوست آفریقایی آمریکایی بود که به عنوان یک برده به دنیا اومده بود و سالها به عنوان برده به کار گرفته میشد. او ور در سنین کودکی از مادرش جدا کردند و از همون کودکی به بردگی مجبور شده بود. او بعدها تونست از بردگی رهایی پیدا کنه و به عنوان یک فرد آزاد زندگی کنه. چارلز بار داستان زندگیشو در کتابی با عنوان Slavery in the United States به چاپ رسوند و در اون کتاب وضعیت برده های آمریکایی رو اینطور توصیف میکنه:
"اگر یک چیز در دنیا وجود داشته باشه که یک انسان رو متقاعد کنه تا با دستان خودش به زندگی خودش پایان بده، اون چیز بردگی در مزارع پنبه جنوب آمریکاست. وقتی برده ای، آزادی رو در نفس نکشیدن و خفه شدن میدید، هیچکس نمیتونست اون رو برای این کار سرزنش کنه. زندگی چه ارزشی داره؟ در میان گرسنگی، برهنگی، بیگاری بیش از حد، زیر شلاق های پیاپی و بی امان."

منابع:
https://www.britannica.com/technology/cotton-gin
https://www.history.com/topics/american-civil-war/american-civil-war-history
https://www.metmuseum.org/toah/hd/wrth/hd_wrth.htm

The History of Modelling


https://www.britannica.com/biography/Eli-Whitney
https://www.britannica.com/biography/Charles-Frederick-Worth

00:00 معرفی
02:12 چهارم جولای 1776
09:22 ایلای ویتنی
14:37 رشد اقتصادی
24:30 مبارزه

مطالب مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها