ژوزف استالین: قسمت دوم – در اوج قدرت

ژوزف استالین: قسمت دوم – در اوج قدرت به همراه اخبار ایران و جهان، فیلم، ویدیویهای سکس اسلامی و دوربین مخفی و دیگر مطالب سرگرم کننده در مجله ویدیویی توفیدز.

جستجوی سایت

ژوزف استالین: قسمت دوم – در اوج قدرت

حمایت اختیاری از دیپ پادکست:
https://www.patreon.com/deeppodcastiran

Instagram: Https://www.instagram.com/deep.podcast
Telegram Channel: Https://www.telegram.me/deeppodcast
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
زندگینامه استالین

لینک قسمت اول:

لینک قسمت دوم

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
بخش هشتم: پس از لنین
در دسامبر سال 1922 میلادی بخشهای جداشده از جمهوری روسیه یعنی اوکراین، بلاروس، و قفقاز (یعنی کشورهای آذربایجان، ارمنستان و گرجستان) قبول کردند که هر کدام یک حکومت کمونیستی تشکیل بدهند. حکومتهایی که تا سال 1991 ادامه پیدا کرد و البته بخشی از حکومتی بودند که بعد از آمریکا قدرتمندترین حکومت جهان رو تشکیل میداد.
لنین زنده نبود تا اوج قدرت شوروی رو ببینه چون در 21 ژانویه سال 1924 از دنیا رفت. پس از مرگش مدعیان تلاش کردند تا رهبریِ حکومت کمونیستی رو بر عهده بگیرند. استالین با همان پست سیاسی که داشت قدرت رو در دست گرفت و طرفدارن زیادی اطرافش بودند. شاید بزرگترین سدی که پیش رویش بود کسی نبود جز (لئون تروتسکی) تروتسکی درست پس از انقلاب 1917 از مِنشوویک ها به بولشویک ها ملحق شده بود همانطور که گفته بودیم کمک بسیار زیادی کرد که ارتش سرخ در جنگ داخلی پیروز بشه بعد از جنگ هم در چشم طرفداران کمونیزم به یک قهرمان بدل شده بود. همه میدونستند تروتسکی محبوبترین فرد نزد لنین بود. حتی خودِ تروتسکی هم میدونست بعد از لنین به احتمال زیاد جانشین رهبری حزب کسی نیست جز خودش. اما در طی این سالها (استالین) از قدرت خودش به عنوان دبیر کل حزب کمونیست نهایت استفاده رو کرده بود. اون این امکان رو داشت تا اعضای حزب رو استخدام کنه تمامی افراد دور و بر همه از طرفداران پر و پا قرص استالین شده بودند. اطرافیان بهش قول داده بودند تمام تلاششون رو میکنند تا بعد از لنین، استالین به قدرت برسه و اجازه ندن تروتسکی مزاحمتی برای زیاده خواهی های استالین داشته باشه.
تروتسکی وقتی شصتش خبردار شد که قضیه از چه قراره شروع به انتقاد از استالین کرد. نکته جالب اینجاست که خودِ تروتسکی باعث شده بود تا سمت (دبیر کلی حزب) که در ابتدا چندان مهم نبود به یکباره اهمیت پیدا کنه چون تروتسکی نمیخواست قدرت در یکجا متمرکز باشه. اما حالا فردی داشت قدرت میگرفت که تروتسکی و یارانش ایمان داشتند شخصیتی بی رحم و خشنه و یک سیستم تمامیت خواهی در روسیه بوجود خواهد آورد که تزار های روس و حتی لنین باید در مقابلش لنگ بندازند. با اقداماتی که انجام شد تروتسکی روز به روز ضعیفتر و تنها تر میشد و افرادی رو در کنار خودش داشت که چندان در حکومت تاثیرگذار نبودند.
در مراسم ترحیم لنین، استالین بازی رو برد. جوری مراسم رو برگزار کرد که نظر بزرگان حزب کمونیست نسبت به استالین تغییر کرد استالین از لنین با عناوینی مذهبی یاد کرد و خودش رو ادامه دهنده راه لنین معرفی کرد. اون زمان همراه و همپایه بودن با لنین یعنی همه چیز. کاری که استالین به نحو احسن انجام داد اما در روز مراسم لنین تروتسکی کجا بود. تروتسکی اون روز نتونست در مراسم حاضر بشه عده‌ای میگن بیمار شده بود و عده‌ای میگن استالین تاریخ برگزاری مراسم رو به دروغ به تروتسکی یک روز دیگه اعلام کرد تا تروتسکی در مراسم حاضر نشه.
استالین باز هم به ضربه زدن به تروتسکی ادامه داد مدارکی رو کرد که اثبات میکرد تروتسکی پس از انقلاب به جمع بولشویک ها پیوسته علاوه بر اون تروتسکی هم تمایلی نداشت وصیتنامه لنین خوانده بشه. چون لنین در وصیتنامه اش از تروتسکی هم به بدی یاد کرده بود و خودش تمایل داشت یک گروه کوچک سیاسی رهبری حزب رو ادامه بدند. همه این ها کافی بود تا تروتسکی قافیه رو به استالین ببازه.
سیاست استالین که همه اطرافیانش (بله قربان گو) بودن به قدرت گرفتنش بسیار کمک کرد اینها باعث میشد تا استالین با خیال راحت بر مسند قدرت باقی بمونه اما از طرفی بسیار زیان بار بود. این زیان بار بودن در جنگ جهانی دوم بیشتر اثبات شد. در جنگ جهانی دوم مقامات دولتی و ژنرالهای ارتش سرخ از اتخاذ هرگونه تصمیمی وحشت داشتند چون احتمال داشت رئیس از دست اونها ناراحت بشه و خشم رئیس برای این افراد گرون تموم میشد.
استالین در ادامه یک سیستم اداری بسیار پیچیده رو پیاده سازی کرد که در طیِ این سیاست تمامی دشمنانش در هرم قدرت برکنار شدند. در نهایت در ژانویه 1925 تروتسکی هم از مقام کمیسر نظامی شوروی برکنار شد. در سال 1927 از کمیته مرکزی هم اخراج شد و انتهای داستان در سال 1929 از خاک شوروی اخراج شد.
تروتسکی در دوران تبعید به چهره مخالف حکومت تبدیل شد و کتابها و مقالات بسیار زیادی علیه حکومت شوروی و سایر همرزمان قدیمی‌اش به چاپ رسوند تا اینکه استالین به سرویس امنیتی شوروی دستور داد که تروتسکی رو به قتل برسونند. لئون تروتسکی در 12 اوت 1940 به دست یک جوان به اسمِ (رامون مِرکادِر) به قتل رسید. مِرکادِر با یک تیشه کوه نوری به تروستکی ضربه زد. پلیس مکزیک این جوان رو دستگیر کرد و بیست سال هم زندانی بود. در ابتدا استالین اتهامات مربوط به قتل تروتسکی رو نپذیرفت اما 20 سال بعد که رامون آزاد شد به خاک شوروی رفت و (نشان لنین) که بالاترین نشان شوروی بود رو دریافت کرد.
از همان زمانیکه تروتسکی تبعید شد دیگه قدرتی وجود نداشت که در مقابل استالین قد علم کنه. استالین رهبر شوروی کمونیستی شده بود و تمامی زیر دستانش مانند مهره های بازی او شده بودند. حرف اول و آخر در این حکومت رو استالین میزد چیزی که بسیاری از کارشناسها از سالها قبل پیشبینی کرده بودند.
منابع:
Stalin: New Biography of a Dictator
https://www.history.com/topics/russia…
https://www.britannica.com/biography/…

مطالب مرتبط